titul WEB.jpg

Staré pověsti lipské - Povídka druhá

Lipí (3).jpg

Aplaus při vyučování


 

„Alkohol je náš nepřítel,“ připomínal spolustolovníkům páter Tomáš Chromý. Host s kolárkem kolem krku za všeobecného veselí společnosti v dolejší hospodě hned dodával. „Proto ho ničme.“ Obvykle nevypil víc než malé pivo. Znal svou míru a málokdy ji překročil. Rád si však s rodáky popovídal. Už byl papežským komořím a konzistorním radou, pořád však zůstával selským chlapcem z Krejčů chalupy, který je pro každou legraci a umí promluvit člověku do duše.

Před druhou světovou válkou učil češtinu a dějiny na české Komenského škole ve Vídni a po vyučování prý mu větší děti tleskaly. Takový to byl znamenitý pedagog. Když přijel na prázdniny do Lipí, praskala kaplička svaté Panny Marie Lurdské ve švech. Jeho kázání přijížděli poslouchat lidé až od Českých Budějovic.

Důstojný pán se těšil na historky, jaké si vyprávěli strejci u sklenice chmeloviny. Mnohé přinášel pošťák Ferebauer. Než z Dubného obešel svůj každodenní dvacetikilometrový rajón, dozvěděl se všechny noviny. Kdo marodí, komu už není pomoci, kde zase budou chovat, a věděl i v které chalupě mají nejlepší uzené.

Na doušek budějovického chodil i pantáta z hořejší části vesnice. Dlužen nic nezůstával, své si zaplatil, ale rád se přiživil i na cizím. Když sousedé přinášeli o masopustě na košt uzené, aby se jeden pochlubil před druhým, strejček jim nikdy nenabídl ze své udírny. Než se na něho mužští domluvili. Vlezli mu do komína a kus uzeného prostě ukradli.

„Co mu říkáš, Bořku?“ byli zvědaví, když lakomému sedlákovi předložili zvláště silné plátky pěkně prorostlého uzeného.

Pantáta ochutnal jeden plátek, zajedl druhým a po třetím prohlásil. „Dobrý, ale já mám lepší …“

Zatímco pošťák si bral na cestu obvykle flaškové pivo, cestář Soukup se stavěl na čtvrťák rumu. Nijak se s ním nemazlil. Vyžunkl ho nadvakrát.

napsal Jan Chmelík
ilustroval Václav Morava
26.05.2015 12:26:06
Petra Kočerová
P1010127.JPG
P1010129.JPG
P1010124.JPG
P1010123.JPG
DSC02344.JPG
DSC02365.JPG
P1010110.JPG
P1010063.JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one